Kategórie
 
 
 
 
 
Vyberte si správny typ elektrickej brúsky

Potrebujete rezať alebo brúsiť, ale neviete si vybrať správny typ elektrickej brúsky? Preto vám poradíme, aby ste sa vedeli zorientovať v ponuke e-shopu. Vyberajte si hlavne podľa toho, na čo ju mienite použiť. Mnoho profesionálov vie, akú brúsku potrebuje, aby dosiahli konkrétny výsledok.

 

V dielni spravidla nájdete tri základné typy – pásovú brúsku na hrubšie brúsne práce s drevom, excentrickú na jemnejšie brúsenie a uhlovú na rezanie a brúsenie tvrdších materiálov. Avšak existuje oveľa viac druhov na ďalšie špecifické úlohy. Vyberte si tú, ktorá bude vyhovovať vašim špecifickým potrebám.

 

Pracujete s masívnejším alebo s tenším materiálom? Potrebujete brúsku na drevo, kov alebo plast? Chcete vyrábať nábytok a bytové doplnky, alebo robíte na stavbe? Budete brúsiť či rezať? Spolu dokážu mnoho, no každá z nich sa hodí iba na určité činnosti. Všetko závisí od typu náradia. Zistite, ktorá sa najviac hodí práve vám.

 

Čo je dôležité pri výbere brúsky

 

Sieťové náradie, zapojené do elektrickej zástrčky, vám zabezpečí konštantný výkon počas celej doby brúsenia či rezania. Pracujete bez prerušenia.

 

Vo všeobecnosti záleží na príkone motora, od ktorého závisí výkon brúsky. Máte na nástroj vyššie nároky? Potrebujete ho na časté použitie a intenzívnu prácu? Zvoľte si náradie s vyšším príkonom (výkonnejšie brúsky majú príkon min. 1000 W). Nebude sa vám zasekávať ani spomaľovať. Výkon brúsky je priamo úmerný príkonu motora.

 

Hmotnosť je parameter, pri ktorom tiež musíte nájsť kompromis. S ľahšou elektrickou brúskou sa jednoduchšie manévruje na úkor menšieho výkonu náradia a naopak. V prípade horizontálnej práce s ručnou brúskou (napr. pásovou) ale vyššia hmotnosť nemusí byť na škodu, pretože nemusíte vyvíjať väčší tlak na materiál.

 

V neposlednom rade musíte myslieť na svoje zdravie. Pri brúsení si musí nástroj poradiť aj z obrúseným materiálom a prachom. Obvykle na to slúži zberné vrecko alebo možnosť pripojiť vysávač. Každému majstrovi vyhovuje niečo iné. V každom prípade nezabudnite miestnosť, v ktorej pracujete, poriadne vetrať.

 

Základné rozdelenie elektrických brúsok

 

Brúsky na steny a stropy

Tieto elektrické ručné brúsky boli špeciálne navrhnuté na brúsenie stien, stropov či sadrokartónu. Dosiahnete hladký povrch stropov a stien bez väčšej námahy vďaka profesionálnemu náradiu. 

 

 

Deliace brúsky

Tieto nástroje patria medzi uhlové brúsky s tým rozdielom, že nie sú ručné, ale skôr stacionárne resp. stolové. Slúžia na delenie obkladačiek, kovových či plastových rúrok a pod. 

 

Deltabrúsky

Ručná brúska má výnimočný trojuholníkový tvar, vďaka ktorému preniknete aj do rohov a kútov brúseného povrchu. Funguje na princípe vibračnej brúsky. Pritom si viete nastaviť rôzne rýchlosti úberu materiálu. S kvalitnými deltabrúskami s ergonomickým tvarom sa dostanete aj do ťažko dostupných miest.

 

Dvojkotúčové brúsky

Tieto stolové brúsky sú vhodné na brúsenie nástrojov (nože, sekery, dláta a pod.). Štandardne je každý kotúč iný, aby ste dosiahli vyššiu variabilitu pri opracovaní náradia. Nástroj pripevníte k pevnej podložke a pohodlne pracujete. 

 

Excentrické brúsky

Ručná excentrická brúska je náradie, ktoré sa vám v dielni jednoznačne zíde. Hodí sa vám na jemnejšie brúsenie i leštenie povrchov. Nezanecháva totiž stopy. Viete vybrúsiť aj vypuklé povrchy, drevené či lakované plochy, dokonca odstrániť hrdzu z karosérie auta. Pracuje podobne ako vibračná brúska, avšak brúsny papier navyše rotuje okolo vlastnej osi. Intenzita brúsenia závisí aj od zrnitosti brúsneho papiera. 

 

Multibrúsky

Multifunkčné brúsky, ako už názov napovedá, sú vibračné brúsky na viac účelov. Ručnú multibrúsku však odporúčame skôr začínajúcim majstrom alebo domácim kutilom. Profesionáli majú štandardne väčšie nároky na funkčnosť. Potrebujú špecifické náradie pre jeden účel. Najčastejšie nájdete v dielni trio - pásová, uhlová a excentrická brúska. Avšak na menší rozsah domácich prác je multibrúska ideálna.

 

Pásové brúsky

Pásovú brúsku viete použiť na brúsenie rôznych materiálov, či už dreva, plastu alebo dokonca niektorých kovov. Tento typ využijete najmä pri prvotnom obrusovaní materiálu, odstraňovaní starých náterov, vyrovnanie nerovností a pod. Pásové brúsky sa líšia veľkosťou a zrnitosťou brúsneho pása, ale aj výkonom a funkciami.

 

Priame brúsky

Priamu brúsku využijete na brúsenie konštrukcií, zvarov, odliatkov a ďalších detailov. Vďaka vysokým otáčkam pri rotácii dosahujú výborné výsledky pri detailnej úprave povrchov. Využívajú pritom brúsne valčeky (telieska) rôznych tvarov. 

 

Sanačné brúsky

Chcete oživiť starnúci materiál? Sanáciu a brúsenie betónových či kamenných povrchov zvládnu sanačné brúsky. Pracujú s diamantovými alebo tvrdokovovými brúsnymi kotúčmi, aby si dokázali poradiť s tvrdými materiálmi. 

 

Uhlové brúsky

Potrebujete naozaj silnú brúsku, napr. na delenie materiálov? S uhlovými brúskami dokážete odstraňovať hrdzu, deliť obklady či dlaždice, rezať a brúsiť kovové rúrky. Nazývajú sa aj karbobrúsky alebo flexy. Svoju prácu zvládajú vďaka rýchlo sa otáčajúcim rezným alebo brúsnym kotúčom. 

 

Vibračné brúsky

Tento typ je vhodný na brúsenie dreva, kovov, a tiež lakovaných a farebných povrchov. Hodí sa vám najmä na rovné plochy, ale aj jemné hrany. Vibračná brúska, ako už názov napovedá, funguje na princípe kmitania. Štandardne má obdĺžnikovú či štvorcovú brúsnu dosku. Na to, aby ste sa dostali do rohov, vám odporúčame brúsku s delta brúsnou (trojuholníkovou) doskou.

 

Brúsne valčeky

Brúsny valček sa dizajnom podobá na priame brúsky. Funguje tiež na rovnakom rotačnom princípe. Využijete ho na menšie práce v domácnosti napr. na brúsenie dreva, plastov či kovov namiesto zdĺhavej a namáhavej ručnej práce. Lamelový valček sa navyše prispôsobí aj nerovným povrchom.

 

Satinovačky

Kefové brúsky, tzv. satinovačky sú užitočné pri brúsení, čistení a leštení väčších plôch. Podľa toho, či na prácu používate brúsny valec, lamelový kotúč alebo kefu, si poradí s rôznymi druhmi materiálu. 

 
 
Vyberte si z ponuky

Brúsky

Zoradiť podľa: Vzostupné poradie
Zobraziť na stránku:

 
Brúsny valček Bosch®Hobby PRR 250 ES

Brúsny valček Bosch®Hobby PRR 250 ES

Nastaviteľná predvoľba otáčok na prácu prispôsobenú konkrétnemu materiálu - brúsny valček Bosch
140,99 €
+140 b.
{categ_info}
BH_06033B5020
Deliaca brúska Bosch®Professional GWS 24-300 J + SDS Krabica

Deliaca brúska Bosch®Professional GWS 24-300 J + SDS Krabica

Deliaca brúska je špecialista na extrémne hlboké rezy
798 € 758 €
+758 b.
Doprava zdarma
{categ_info}
BP_0601364800
Deliaca píla na kovy Bosch®Professional GCD 12 JL

Deliaca píla na kovy Bosch®Professional GCD 12 JL

Precízne výsledky, menej dokončovacích prác a 100 % bez iskrenia - píla na kov Bosch
856,80 € 814 €
+814 b.
Doprava zdarma
{categ_info}
BP_0601B28000
Diamantová brúska na betón Makita® PC5000C Kufor

Diamantová brúska na betón Makita® PC5000C Kufor

.
399,90 € 380 €
+380 b.
Akcia
{categ_info}
MA_PC5000C
Dvojkotúčová brúska Makita® GB602 Krabica

Dvojkotúčová brúska Makita® GB602 Krabica

.
129,90 € 123 €
+123 b.
Akcia
{categ_info}
MA_GB602
Dvojkotúčová brúska Makita® GB602W Krabica

Dvojkotúčová brúska Makita® GB602W Krabica

.
139,90 € 133 €
+133 b.
Akcia
{categ_info}
MA_GB602W
Dvojkotúčová brúska Makita® GB801 Krabica

Dvojkotúčová brúska Makita® GB801 Krabica

.
219,90 € 209 €
+209 b.
Akcia
{categ_info}
MA_GB801
Excentrická brúska Bosch®Hobby PEX 300 AE Compact Kufor

Excentrická brúska Bosch®Hobby PEX 300 AE Compact Kufor

Univerzálna excentrická brúska PEX 300 AE: Bez námahy k perfektnému povrchu
96,99 €
+96 b.
{categ_info}
BH_06033A3020
Excentrická brúska Bosch®Hobby PEX 400 AE Compact Kufor

Excentrická brúska Bosch®Hobby PEX 400 AE Compact Kufor

Expert - excentrická brúska PEX 400 AE: Brúsenie na tej najvyššej úrovni
130,99 €
+130 b.
{categ_info}
BH_06033A4020
Excentrická brúska Bosch®Professional GEX 125 - 150 AVE L-Boxx

Excentrická brúska Bosch®Professional GEX 125 - 150 AVE L-Boxx

Excentrická brúska s najnižšími vibráciami: už žiadne pocity mravčenia v rukách
370,80 € 352 €
+352 b.
Doprava zdarma
{categ_info}
BP_060137B101
Excentrická brúska Bosch®Professional GEX 125 AC Krabica

Excentrická brúska Bosch®Professional GEX 125 AC Krabica

Excentrická brúska s vysokým úberom
243,60 € 231 €
+231 b.
{categ_info}
BP_0601372565
Excentrická brúska Bosch®Professional GEX 150 AC Krabica

Excentrická brúska Bosch®Professional GEX 150 AC Krabica

Excentrická brúska s vysokým úberom
248,40 € 236 €
+236 b.
Doprava zdarma
{categ_info}
BP_0601372768

 
 
Navštívili ste
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia