Kategórie
 
 
 
 
 

Zmajstruj si sám: Originálna vertikálna záhrada na 5 spôsobov

Štvrtok, 15. marec 2018
Zmajstruj si sám: Originálna vertikálna záhrada na 5 spôsobov

Vždy ste túžili po bylinkách, čerstvých jahodách, šaláte či cherry rajčinkách priamo zo záhradky, ale nemáte ju? Napriek tomu, že bývate v byte, môžete mať záhradu aj vy. A to priamo na balkóne. Vertikálne pestovanie je taktiež spôsob, ako toho na malú záhradu za domom zmestiť viac. Tak sa poďte s nami pozrieť na niekoľko inšpirácií a jeden podrobný návod.

 

 

Tradičná vertikálna záhrada z paliet

Prečo tradičná? Pretože palety sa bežne používajú na výrobu záhradného aj interiérového nábytku. Je to lacný a jednoduchý spôsob, ako si zariadiť domov a záhradu. V podstate je jedno, akú veľkú máte paletu, pokiaľ sa zmestí na miesto, kam ju chcete zavesiť. Existujú stovky spôsobov, ako si ju viete prispôsobiť.

 

vertikálne záhrady z palety

Zdroje: www.lesmaisons.co ,www.theantiquesforum.com, www.meetingplace.info

 

Paletu zoženiete celkom hravo cez inzerát. Očistite ju pomocou brúsneho papiera tak, aby ste sa zbavili veľkých nečistôt. Prípadne z nej vyberte aj staré klince. Nechajte ju v prirodzenej farbe alebo ju natrite, aby vám ladila s miestom, kde bude.

Keď máte paletu, potrebujete ešte zohnať podkladovú fóliu do záhrady. Fóliu si nastriháte podľa veľkosti medzier v palete. Neviete ako? Pozrite si jeden z užitočných video návodov nižšie. Na upevnenie fólie k palete použite buď kladivo a klince, alebo rýchlejšiu sponkovačku, alebo sofistikovanejšie skrutky a aku vŕtačku. Vyskúšajte postup, ktorým pripevňuje fóliu táto šikovná domáca kutilka.

 

 

V rámci menšej palety môžete postupovať aj tak, že zozadu pripevníte prídavné latky, ktoré pridržia obsah palety. Na záver nasaďte sadenice či priamo semienka. Nezabudnite na hlinu či hnojivo. Ak ste ešte nikdy nič nepestovali, odporúčame vám naštudovať si aspoň základy, aby vám rastlinky na balkóne neuhynuli. :) Pokiaľ sa vám paletová vertikálna záhrada nepáči, máme pre vás ďalšie inšpirácie.

 

 

Lacnejšie záhradky vyrobené z PET fliaš

Máte doma veľa plastových fliaš? Tieto foto sú dôkazom, že PET fľaše zužitkujete naozaj rôznymi spôsobmi. Záleží na vašej šikovnosti.

 

vertikálne záhrady z plastu

Zdroje: www.thedecojournal.com, www.construct-yourself.com, www.nhavuontaigia.com, www.phunutoday.vn

 

Vertikálna záhrada z odkvapu

Niektorí majstri záhradkári dokážu vytvoriť vertikálnu kompozíciu i z odkvapových rúr. Ich upevnenie na stenu znovu závisí od podkladu. Môžu visieť na špagátoch alebo byť pevne priskrutkované priamo na stenu.

 

vertikálne záhrady z odkvapu

Zdroje: www.bystephanielynn.com, www.insteading.com, www.bigdiyideas.com

 

Drevená vertikálna záhrada na mieru

Inšpirujte sa týmito nápadmi. Vymyslieť si môžete prakticky čokoľvek, už len musíte nájsť niekoho, kto vám dá takúto vertikálnu záhradu dokopy. Alebo si trúfnete sami?

 

vertikálne záhrady na mieru

Zdroje: www.homebnc.com, www.morningchores.com, www.golbiprint.me

 

Kvetináče zavesené na palete či rebríku

A napokon, niečo skutočne jednoduché. Pokiaľ sa vám nechce nič moc vyrábať, toto je najjednoduchší spôsob realizácie vertikálnej záhrady. Okrem rebríka či palety existujú mnohé spôsoby, ako zavesiť rôzne typy kvetináčov na stenu. Veď predsa fantázii sa medze nekladú.

 

vertikálne záhrady kvetináče

Zdroje: www.prudentpennypincher.com, www.balconygardenweb.com, www.herpetologistsleague.com, www.goodhousekeeping.com

 

Vybrali ste si svoju vertikálnu záhradu a pustili sa do jej realizácie? Teraz sa už sa len musíte uistiť, že vám vašu pestovanú úrodu nezničia nejaké „dravé“ vtáčence. Užite si jar!

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia