Kategórie
 
 
 
 
 

Zmajstruj si sám: Nádherný drevený rám z odpadu

Piatok, 9. jún 2017

Premýšľate niekedy nad tým, ako dokáže obyčajný smrteľník z odpadu vyrobiť niečo nové a jedinečné? Nie ste sami. Aj my žasneme, keď staré drevo opäť ožíva. Dnes vám ukážeme, ako zo starých a vyhodených kusov dreva aj vy môžete vyrobiť originálny drevený rám. To všetko vďaka jednému zo slovenských majstrov, ktorý nám poskytol svoje know-how. Dozviete sa, čo na výrobu dreveného rámu z odpadu potrebujete, a tiež nepotrebujete. Kde také drevo zohnať. A odhalíme vám všetky tipy a triky pri samotnej výrobe rámu.

 

Ako pri bežných stolárskych prácach, aj tu budete potrebovať štandardné vybavenie v podobe pravítka, uholníka, lepidla na drevo, kladiva, píly a frézy. No a brúska? Tú naozaj nebudete potrebovať. Špecialitou, ktorá sa možno u vás v dielni len tak nepovaľuje, je sťahovacia svorka na rámy. Zruční majstri však majú tendenciu sa vynájsť. A tak im možno postačia aj obyčajné svorky.

V prvom rade si treba pamätať, že idete vyrábať rám na mieru. Takže potrebujete vedieť veľkosť obrazu. Aké sú jeho presné rozmery? Chcete vyrobiť hrubší alebo tenší rám? Odmerané a premyslené? Super, poďme pohľadať materiál.

 

Nájdite odpad podľa svojho gusta

Kde také staré drevo zohnať? Pátranie vás iste zavedie na internet, kde splašíte všetko možné od starých paliet až po prastarú komodu, ktorej sa chce niekto zbaviť len za jej odvoz. Stačí zohnať pár kusov, ktoré nik nechce.

 

rám z dreva

 

Staré dvere, lavicu alebo vyhodený nábytok nájdete však aj na dedine alebo v susedstve. Stačí, ak si zistíte, či sa nejaký zo susedov nesťahuje. Prípadne či niekde vo vašom okolí nezrušili nejaký podnik alebo prevádzku. Potenciál je všade vôkol vás. Väčšina majiteľov si starý nábytok so sebou brať nechce. Niektorí z nich majú zas ambíciu to kvalitnejšie drevo predať. Ale vždy môžete naraziť na dobrú kúpu.

V prípade, že sú na dreve kazy, alebo je napadnuté škodcami, v článku 5 krokov, ako zrenovovať starý drevený nábytok sme pre vás zhrnuli, čo potrebujete na ozdravenie a stabilizáciu materiálu.

 

Nakreslite si svoje nápady

Ak sa pustíte do výroby vlastného rámu, mali by ste si svoj budúci výtvor najskôr nakresliť. Začiatočníkom odporúčame nájsť si zopár inšpirácií na webe. Môže to byť obyčajný tenký rám z jednej laty. Pokročilí majstri si budú vedieť predstaviť aj zložitejšiu kompozíciu hrubšieho rámu s rôznymi ornamentmi. Zapojte fantáziu, aj keď dizajn výrobku z veľkej časti závisí od samotného dreva.

 

Keď brúsenie kazí charakter

Vybrúsiť staré drevo do hladka môže byť lákavé. Ak však chcete zachovať charakter a štruktúru dreva, nechajte ho nevybrúsené. Niektorí majstri sa rozhodnú ryhy naopak ešte zvýrazniť, napríklad ručným dlátom.

 

ručné dláto

 

Pokiaľ by ste náhodou pracovali s novým drevom, tak vám odporúčame drevo vybrúsiť excentrickou pílou do hladka.

 

Dvakrát merať a raz píliť (aj s rezervou)

Pracujte vždy na vodorovnej ploche. Aj drobná odchýlka môže spôsobiť, že komponenty do seba napokon nezapadnú.

Na základnej lište rámu je nutné vyrobiť frézou drážky na osadenie obrazu zozadu. Rezerva pár milimetrov vám príde pri vsadení vhod. Bola by škoda, keby sa kvôli zlým výpočtom obraz do rámu nevošiel. Všetko treba odmerať dvakrát. A ideme tvoriť.

Ornamenty či línie vyrobíte pomocou stolovej alebo ručnej frézyNech už sa rozhodnete pre jednoduchý rám z jednej lišty, alebo hrubý rám z viacerých komponentov, vždy musíte najskôr vytvoriť celý profil rámu. Až potom rezať. Ak by ste rôzne strany rámu opracovávali osobitne, môže sa vám stať, že línie na všetkých stranách nebudú sedieť.

 

výroba rámu

 

Vrstvenie hrubého rámu

Ak sa rozhodnete pre väčší a hrubší rám, ľahšie sa vám bude pracovať s viacerými lištami, ktoré potom poukladáte na seba a zlepíte. Pri viacerých vrstvách sa vám bude jednoduchšie frézovať, manipulovať s materiálom a zároveň nevznikne toľko „odpadu“, ako pri postupnom frézovaní jednej masívnej laty.

Pokiaľ máte vyfrézované línie na jednotlivých lištách, môžete ich postupne zlepiť. Vznikne tak profil rámu, ktorý môžete konečne orezať. Potrebujeme presne 45-stupňový uhol. Zvládnete ho urobiť aj cirkulárkou alebo ručnou okružnou pílou, avšak najideálnejší nástroj na uhlové rezy je práve pokosová píla.

Počas pílenia jednotlivých kusov si kontrolujte miery rámu. Uistíte sa tak, že všetko do seba napokon zapadne. Skontrolujte, či sedí dĺžka protiľahlých strán obrazu.  

 

tvorba dreveného rámu

 

Na záver strany rámu zlepíte dokopy pomocou špeciálneho lepidla na drevo. Na spevnenie rámu slúžia tzv. rámové svorky. Ak je rám mohutný, môžete si na záver spojenie jednotlivých profilov poistiť klincami.

 

Doladíme vlastnou kreativitou

Lak, olej, patina či krakeláž? S rámom sa viete vyhrať podľa vlastnej predstavivosti. Ak je obraz výrazný, odporúčame vám ho naimpregnovať jednoduchým priehľadným lakom či olejom.

Keď chcete, aby viac vynikol práve rám, obohaťte ho o atypické ornamenty, ako sú napríklad kúsky kovov.

 

kov na drevenom ráme

 

Rustikálny dojem vyvoláva patina. A takmer historický vzhľad dodá rámu tzv. krakeláž. Táto technika je už však pre pokročilých majstrov a umelcov.

Na záver zafixujeme obraz v ráme. Môžete ho zvnútra prichytiť klinčekmi alebo špeciálnymi plechovými spojkami.

 

Zdroj fotografií v článku: lavom.sk

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia