Kategórie
 
 
 
 
 

Oplatí sa vám kúpiť CNC stroj alebo sa držať ručného náradia?

Pondelok, 26. február 2018
Oplatí sa vám kúpiť CNC stroj alebo sa držať ručného náradia?

Vyrábate a predávate výrobky z dreva a premýšľate, ako zefektívniť výrobu? Ako urýchliť proces vašej tvorby? CNC nástroje dokážu nahradiť ručnú frézu, vŕtačku i sústruh. Opracovávajú materiál oveľa rýchlejšie než ručné náradie, ale na druhej strane predstavujú značnú investíciu. Oplatí sa vám kúpiť CNC stroj do vašej dielne? Na čo všetko ho viete využiť? A čo by ste mali vedieť pred kúpou?

 

 

Ako funguje CNC stroj?

CNC (computer numerical control) stroje sú, ako už vyplýva z názvu, riadené počítačom. Nahrádzajú obrábacie nástroje, ako sú frézy, brúsky, vŕtačky alebo sústruh. Dokážu i gravírovať. Profesionálne CNC obrábacie centrá sú kolosy, ktoré dokážu spracovať veľké materiály rôzneho druhu.

My sa dnes budeme držať trošku viac pri zemi a pozrieme sa, či sa vám oplatí investovať do menšieho CNC stroja.

Ako teda pracuje CNC fréza? Čo od nej očakávať? Do počítača, riadiaceho systému, nahráte celý program, ktorý ste vytvorili. Program sa skladá z jednotlivých príkazov. Pripevníte materiál, ktorý idete opracovávať, o podložku a spustíte program. Stroj potom postupne plní úkony, ktoré ste mu zadali.

Povedzme, že chcete napr. vyrezať drevené písmená na menšej profesionálnej CNC fréze. Pri CNC programovaní musíte myslieť aj na tzv. mostíky. Zabezpečujú, aby vyrezaný materiál počas obrábania nevyletel von. Sú to malé „úchytky“, ktoré po dokončení prerežete ručne a vyberiete vyrezané písmená. Napokon ručne obrúsite ich okraje, ak je to potrebné. Napríklad takto.

 

 

Aké materiály môžete obrábať na CNC stroji?

Môžete opracovávať drevo, kov, sklo, plast, dokonca gumu. Rôzne frézky a nástroje využívame na rôzne materiály. V závislosti od tvrdosti látky potrebujete k CNC stroju aj chladenie, aby sa stroj pri práci neprehrieval. Taktiež musíte správne nastaviť otáčky. A napokon, nielen pri dreve je dôležité odsávanie prachu, aby sa jeho usadením nepoškodila samotná CNC fréza, a tiež počítač.

Kam umiestniť CNC frézu? Ideálne do samostatnej miestnosti. CNC stroj by sa mal nachádzať na pevnom podklade tak, aby v jeho okolí nič nezavadzalo pri pohybe ramena. Dokáže pracovať samostatne, ale odporúčame vám, aby ste naň dohliadli, ak by náhodou niečo nešlo podľa plánu.

cnc stroj

Materiál teda neobrábate manuálne, ale prostredníctvom počítačového programu. Viete s ním vyrobiť duplicity. Výrobou na CNC stroji teda trochu zabŕdate do sériovej výroby. Položte si otázku: Do akej miery chcete, aby boli vaše výrobky originálne? Je to jeden z faktorov, ktorý ovplyvňuje vaše rozhodnutie o kúpe CNC frézy.

 

Kúpiť si CNC stroj či nekúpiť?

V prvom rade si musíte položiť otázku, ako ste na tom finančne. Samotný stroj stojí v závislosti od jeho veľkosti niekoľko tisíc eur. Aký veľký CNC stroj potrebujete? To závisí od toho, či chcete vyrábať malé hodiny alebo veľké dvere. Napr. CNC stroj 400 x 600 cm stojí zhruba 3 000 €. Ale tým sa to nekončí. Licencia softvéru vás vyjde na viac než 2000 €. No a to sme ešte nezarátali jednotlivé nástroje, ktoré obrábajú rôzne materiály. Takže otázka znie: Môžete si dovoliť niekoľko tisícovú investíciu? Dobre. Poďme ďalej.

investícia do cnc stroja

Druhým rozhodovacím faktorom je časová úspora. Oplatí sa vám kúpiť takýto stroj pri produkcii vašich výrobkov? Pokiaľ nechcete, aby bol každý jeden výrobok od piky originál ručnej výroby, tak áno. Dokážete v priemere ušetriť až 60 % času, než keby ste si zvolili ručnú výrobu.

No a do tretice: Ste natoľko technicky zdatný, že sa dokážete naučiť CNC programovanie? Musíte sa pripraviť na to, že na začiatku vám aj jednoduché úkony budú trvať hodiny, kým sa naučíte programovať. Ale akonáhle vám to pôjde od ruky, dokážete mimoriadne veci.

Profesionálny alebo poloprofesionálny? Je to celkom jednoduché. Čím viac profi stroj máte, tým viac ho môžete zaťažiť. Profesionálny CNC stroj dokáže robiť dvakrát tak dlho než poloprofesionálny. No na druhej strane ide o dosť vyššiu investíciu. Rozhodnutie je na vás.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia