Kategórie
 
 
 
 
 

Zbohom nudným stenám! 7 kreatívnych inšpirácií na ich dekoráciu

Pondelok, 9. apríl 2018
Zbohom nudným stenám! 7 kreatívnych inšpirácií na ich dekoráciu

Máte dosť jednotvárnych stien, ktoré sú všetky na jedno kopyto? Chceli by ste svoju obývačku, izbu či kuchyňu nejako oživiť? Máte šťastie. Prinášame vám niekoľko inšpirácií na netradičné spôsoby maľovania a úpravy stien, ktoré môžu dekorovať práve váš byt či dom. Tieto nápady určite zvládnete zrealizovať aj vtedy, ak ste kutil začiatočník. Na väčšinu z nich dokonca nepotrebujete žiadne špeciálne náradie.

 

 

Knihy, ktoré už nebudete čítať

Tiež máte doma staré knižky od výmyslu sveta, ktorým už v knižnici odzvonilo? Je tu spôsob, ako ich zrecyklovať. Využite ich na ozvláštnenie vášho interiéru.

Na realizáciu vám postačia knihy, ktoré už neplánujete čítať, a jeden z troch nástrojov: akumulátorová lepiaca pištoľ, akumulátorová klincovačka či obyčajné kladivo s klincami.

Pri výbere kníh pamätajte na to, že viac záleží na vnútre knihy než na obálke. Podľa toho, aké stránky by mali dekorovať vašu stenu. Odporúčame vám rozložiť si knihy na zem, aby ste si mohli premyslieť kompozíciu. Potom ich stačí iba pripevniť na stenu a netradičná dekorácia je hotová.

dekoracia knihy

Zdroj: www.restu.sk, www.homecrux.com

 

Staré noviny = nová tapeta

Podobne ako knihy môžete využiť i staré noviny a použiť ich ako tapety. Čo budete potrebovať? Noviny, široký plochý štetec, lepidlo na tapety, ďalej podložku, na ktorej budete noviny natierať, a tiež starú handru na vyrovnanie a zahladenie.

Dôkladne natrite každú stránku lepidlom na tapety a vyčkajte, kým noviny dostatočne nasiaknu. Po nalepení na stenu ich postupne zahlaďte starou handrou. Je len na vás, aké noviny použijete. Čo tak podľa štýlu, v akom sa nesie zariadenie miestnosti? Tiež si premyslite, ako noviny nalepíte. Preferujete rovnomerne tak, aby sa neprekrývali, alebo radšej stavíte na „nedbalú eleganciu“?   

dekoracia noviny

Zdroj: www.flickr.com, www.mudominhacasa.com.br, www.thedesigntabloid.com

 

Kreatívny patchwork

Máte pocit, že vášmu domovu chýba farebnosť a chceli by ste ho nejako oživiť? Dodajte mu  farebnosť patchworkom. Tento štýl spočíva v spájaní častí rôznych látok, prípadne odrezkov tapiet. Záleží na vás, aký materiál použijete. Dôležitý je váš vkus a predstava, akým smerom by sa mala patchworková stena uberať.

Zaujímavým oživením môže byť použitie patchworku napríklad v kúpeľni či v kuchyni. Ak namiesto jedného štýlu dlaždíc skombinujete niekoľko rôznych, dokážete jednoznačne vytvoriť zaujímavú dekoráciu. V tomto prípade si ale dajte pozor, aby ste stenu neprekombinovali. :D

dekoracia patchwork

Zdroj: www.forbau.ru, www.fresh-thinking.org, www.handmadebase.com

 

Inšpiratívne trio: tupovanie, lazúrovanie či batika

Na to, aby ste stenám vdýchli nový život týmito technikami, vám postačí prírodná špongia či okrúhla štetka a farba.

Pri tupovaní budete na stenu pritláčaním štetky či špongie nanášať tenkú vrstvu farby. Je dôležité otrieť náradie po každom pritlačení alebo vždy, keď na ňom máte priveľa farby, aby vám efekt vyšiel podľa predstáv. Taktiež dajte pozor na to, aby ste štetku neotláčali na stenu príliš silno. V opačnom prípade by výsledok nemusel vyzerať dobre.

Ak chcete použiť techniku lazúrovania, postupujte opačne. Najskôr si naneste tenkú vrstvu farby na stenu. A až potom štetku či špongiu namáčajte do čistej vlažnej vody a otláčajte ju na stenu, aby ste vytvorili požadovaný vzor.

Túžite viac po stene dekorovanej takzvaným batikovaným vzorom? Použite špongiu či hrubšiu látku, ktorú namočíte do farby a otláčate ju na mokrú stenu či suchú stenu. Pri batikovaní fungujú oba spôsoby. Radíme vám postupovať vždy od svetlejšej farby k tmavšej.

dekoracia lazurovanie tupovanie

Zdroj: www.piginapen.com, www.homedit.com, www.decorpad.com

 

Geometria trochu inak

Napokon pre vás máme inšpiráciu, na realizáciu ktorej vám postačí papierová lepiaca páska, farby a štetec alebo maliarsky valček – podľa veľkosti steny.

Zvolíte si farebnú kombináciu alebo radšej duo black&white (čiernej a bielej)? Pri výbere sa oplatí steny ladiť s nejakým výrazným prvkom interiéru.

Postup je jednoduchý. Pomocou pásky si stenu rozdelíte na časti rôznych či rovnakých veľkostí. Páska vám takisto zaistí čisté, presné línie a ostré hrany. Môžete takýmto spôsobom vymaľovať buď celú stenu, alebo iba jej časť.

dekoracia geometria

Zdroj: www.fresh-thinking.org, www.decoracaosimples.com.br

 

Toto zďaleka nie je všetko. Inšpiráciou vám môže byť aj prechádzka ulicou. Čo poviete na grafity vo vašej spálni alebo v detskej izbe? Uletené nápady patria k tvorivej jari!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia